VYŘEŠÍME OTÁZKU VĚČNÉHO ZAMLŽOVÁNÍ, BRÝLOVÝCH SKEL PRO ŘIDIČE, ZATMAVOVACÍCH SKEL A DALŠÍ
Obruby tvoří celek s brýlovými skly, proto je důležité si předem rozmyslet, jaká skla se do brýlí vlastně hodí. Brýlová skla jako taková můžeme rozdělit do několika skupin dle materiálů:
- Organická - plastová
- Minerální - skleněná
- Trivex (velmi pružný a nerozbitný materiál vhodný do sportovních či vrtaných obrub)
- Polykarbonát
Organická brýlová skla, neboli plastová, jsou oproti minerálním - skleněným brýlovým sklům - lehčí až o 40% a odolnější proti rozbití, proto se i v dnešní době používají nejčastěji.
Na plastovou čočku se nanášejí různé ochranné vrstvy od tvrzení až po antireflexní povrchové úpravy, které můžeme opatřit hydrofóbní, superhydrofóbní, či oleofóbní ochranno vrstvou, a tím zajistíme jejich delší životnost. Čím kvalitnější povrchovou úpravu zvolíme, tím jsou brýlová skla odolnější proti poškrábání, prachu, nečistotám, či dokonce proti zamlžení. Vše záleží na výběru kvality povrchových úprav.
Brýlová plastová skla si můžeme vybrat buďto čirá nebo samozabarvovací, kde lze dokonce zvolit technologii, která se zabarví i za sklem v automobilu.
POVRCHOVÉ ÚPRAVY BRÝLOVÝCH ČOČEK
Proč jsou povrchové úpravy tak důležité
Doporučujeme nepodceňovat výběr kvalitní povrchové úpravy. Povrchová úprava dělá běžnou brýlovou čočku lepší. Během používání brýlí působí na brýle spousta negativních vlivů, které snižují kvalitu vidění a komfort. Výběrem vhodné povrchové úpravy si ušetříte spoustu času, námahy a vyvarujete se nepříjemným situacím. Dnes jsou kladeny vysoké nároky na pozornost, soustředění a pracovní nasazení. Abyste mohli všechny tyto nároky zvládat, je potřeba, aby pomůcky, se kterými denně pracujete, sloužily Vám a ne Vy jim. Toto platí i u brýlí. Pokud chcete, aby Vás brýle co nejméně obtěžovaly a sloužily Vám, je potřeba vhodně zvolit nejen obroučku, ale také brýlové čočky a jejich dodatečné úpravy.
KVALITNÍ POVRCHOVÁ ÚPRAVA VÁM POMÁHÁ KAŽDÝ DENK
Vlivy zhoršující kvalitu vidění a komfort vidění

K přichytávání prachových částeček dochází hlavně po vyčištení brýlí, kdy na nich zůstává náboj statické elektřiny. Tento efekt je výrazně potlačen, je-li povrch brýlové čočky opatřen antistatickou vrstvou.

Pokud je povrch brýlové čočky hodně poškrábaný, zhorší se výrazně průhlednost čočky a kvalita vidění se sníží. Řešením je povrchové tvrzení.
Každá brýlová čočka bez dodatečných úprav odráží určité procento světla (rozmezí se liší, obvykle jde o cca 8-15%). Zvýšená odrazivost čoček je nežádoucím vlivem, který zhoršuje kvalitu vidění a v některých situacích dokonce může být ohrožujícím (např. řízení vozidla v noci). Aby jste se zbavili odlesků, je třeba mít brýlové čočky upravené antireflexní úpravou. Moderní optika se bez antireflexních úprav téměř neobejde.